امروز : پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - 2020 July 9
۱۹:۵۲
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 682
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۷
تعداد بازدید: 640
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، مهری رحمانی نویسنده و شاعر در مراسم رونمایی از کتاب صوتی «یک عاشقانه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، مهری رحمانی نویسنده و شاعر در مراسم رونمایی از کتاب صوتی «یک عاشقانه آرام» اثر نادر ابراهیمی که شب گذشته در خانه هنرمندان برگزار شد به بررسی آثار این نویسنده از منظر روان‌شناسی پرداخت و گفت: از میان همه کتاب‌هایی که تاکنون مطالعه کردم بهره‌های زیادی بردم اما آثار نادر ابراهیمی و سهراب سپهری برای من نقطه عطفی بودند که نظرات من را تغییر دادند. اثرگذاری نویسنده بهترین هدفی است که باید در کار او بگنجد. کسانی که ادبیات را بررسی می‌کنند گاه راحت از کنار نادر ابراهیمی می‌گذرند در حالی که ادبیات نادر ابراهیمی فرهنگ‌ساز است.

وی با بیان اینکه ادبیات دو شاخه دارد گفت: یک شاخه از ادبیات محض است و ادبیات برای ادبیات است که شاخه دیگر ادبیات فرهنگ‌ساز است و آثار ابراهیمی در این شاخه قرار می‌گیرد. در ادبیات فرهنگ‌ساز ویژگی‌هایی می‌بینیم که در ادبیات محض نمی‌گنجد و راوی قدرتمندی وجود دارد که خود را کنار نمی‌کشد و نصیحت می‌کند. مرگ مؤلف در ادبیات فرهنگ‌ساز نداریم نادر ابراهیمی هم مستدل نصیحت می‌کند و حکم مستجل می‌دهد و نوآوری‌های زیادی در آثارش مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: در عرصه‌ای که جوانان درگیر مدهای جهانی مانند مد تفکر، مد روش اندیشیدن، مد روش ارتباط و ... شده‌اند نادر ابراهیمی نویسنده دینی است که بیشتر از هر کسی به درد ما می‌خورد.

این نویسنده با اشاره به اینکه ادبیات از دل نظریه‌های ادبی در نمی‌آید گفت: این نظریات ادبی هستند که از دل ادبیات بر می‌آیند و نویسنده نباید شیوه خاصی از نظریه ادبی را انتخاب کند و سعی کند که بر حسب آنها بنویسد بلکه باید بینامتنیت داشت.

وی درباره جایگاه زن در آثار ابراهیمی هم گفت: مردان بزرگی هستند که زنان را در ادبیات تحقیر کردند و در برابر آن گارد گرفتند و می‌توان به سعدی و نیچه اشاره کرد اما نادر ابراهیمی از زن به نیکی یاد می‌کند چون از منظر جامعه‌شناسی زنان بزرگی در اطراف نادر بودند که تأثیری اینگونه در وی گذاشتند. در آثار ابراهیمی از عشق تند لیلی‌گونه خبری نیست و با زن و مردی روبرو هستیم که عاشقی را می‌سازند و در کنار هم عشق را بارور می‌کنند و گسترش می‌دهند.

این نویسنده و شاعر با یادآوری اینکه کتاب «یک عاشقانه آرام» برمبنای عشق و صمیمیت شکل گرفته است گفت: این کتاب نکات زیادی داشت که مثل بسیاری از کتاب‌های دیگری است که مطالعه کرده‌ام باورهای آنها با نظرات من همسو نبوده است اما اثری در خور توجه است.

* نادر ابراهیمی نویسنده‌ای سیاسی اندیش بود

در ادامه این مراسم پدرام اکبری مستندساز پژوهشگر با بیان اینکه نادر ابراهیمی نویسنده‌ای آرمان‌گرا گفت: نادر نویسنده‌ای سیاسی اندیش بود و هست اندکی تأمل ما را به این عصر راهنمایی می‌کند چگونه یک نویسنده سیاسی‌اندیش می‌شود. در کتاب «یک عاشقانه آرام» در نخستین صفحه پلی میان واقعیت و تخیل می‌زند و مه را انتخاب می‌کند. مه سبک، سپید، پرتحرک و اهل گذر است که می‌توان خود را در آن گم کرد اما این پایدار نیست.  در سطر آغازین به روشنی می‌گوید که می‌توان در مه قدم زد و دید.

وی افزود: اثر ابراهیمی برگرفته از تجارب علمی و مطالعاتی است که در همه کتابهای وی موج می‌زند. ایمان به زندگی، ایمان به باور، به سازندگی، به محض زمین، به مادر، به زنان توانمند، به خاک و به گفته نادر به آذری محبوب در آثار ابراهیمی موج می‌زند که سرشار از سخنانی ساده و به ظاهر فلسفی درباره زندگی است. بخشی از کتاب «یک عاشقانه آرام» به اتفاقات پیش از سال 57 است که اشاره به اتفاقاتی دارد که در آن دوره شاهد بودیم.

وی ادامه داد: گیله‌مرد اندیشه‌ سیاسی داشته است، شلاق خورده است، زندانی شده است اما عاشق است و زیبا و شفاف سخن می‌گوید، عشق را در زیباترین واژه‌ها ابراز می‌کند و درس زندگی و ایستادگی می‌دهد و از وجدان و مهین می‌گوید.

اکبری با بیان اینکه، ابراهیمی بر پایه تخیل و اتفاق و صرفاً مطالعه ننوشته است گفت: خود نادر در میدان رزم بوده و با آگاهی هایی که داشته این اثر را خلق کرده است. در کتاب «40 نامه کوتاه به همسرم» که اثری اجتماعی و خانوادگی است هم عاشقانه‌ای آرام در بستری اجتماعی و سیاسی مستتر است و کتاب «سال‌های سیاه و دشوار یک آواره» که حدود 120 صفحه از آن را نوشته است را هم با یک اثر سیاسی محض روبرو هستیم که از لوازم و تجهیزات زندگی از نوع صنایع دستی، نام کوه‌ها، نام هنرمندان و ... به جای خود در جمله‌ای شایسته استفاده کرده است که نشاندهنده نگاه ملی وی است. آداب، ادب، اخلاق و ... هم در یک «عاشقانه آرام» به بهترین شکل آمده است و با عباراتی بس دلنشین که حتی می‌توان از آنها برای خوش‌نویسی استفاده کرد روبرو می‌شویم. وی عادت را نقد می‌کند و معتقد است که عادت زندگی و اراده را نابود می‌کند و در عین حال در پایداری تأکید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کتاب «یک عاشقانه آرام» کتاب سیاسی بازی نیست گفت: این کتاب اندیشه انسان است و حرمت انسان و اندیشه سیاسی داشتن را بیان می‌کند. اندیشه‌ای برای جانبداری از راستی و نیکجویی است.

در بخش دیگری از این مراسم، سرود سفرها با صدای زنده‌یاد محمد نوری که در مراسم گرامیداشت نادر ابراهیمی در سال 84 تهیه شده بود پخش شد و در ادامه سینا بهمنش یکی از شاعران و هنرمندان که از مسئولان انجمن ادبی غزل است گفت: جریان آشنایی من و نادر ابراهیمی به هجده سالگی‌ام برمی‌گردد که دوستم کتاب «شهری که دوست دارم» را به من داد و از اینجا به وی آشنا شدم اما وقتی که می‌خواستم کتاب را در کتابخانه بگذارم دیدم از 8 سالگی با آثار وی آشنا بودم و نادر ابراهیمی دریچه‌ای نو برای من باز کرد و شیوه جدید نوشتن را به من نشان داد. از اینجا اولین شعرم را به وی تقدیم کردم.

وی افزود: اولین باری که وی را دیدم در کوه بود وی برای من قله‌ای بلند و دست‌نیافتنی و دیدنی بود که حتی نتوانستم به وی نزدیک شوم تا اینکه در مجموعه جلسات شعر فرصت دیدن و همراه شدن با وی را پیدا کردم. در یکی از همان جلسات اولین کتابم را تقدیمش کردم و شعری را که برای او سروده بودم خواندم. او که تمام کتاب را مطالعه کرد و در جلسات بعدی نظرات خود را ارائه داد از اینجا بود که به سمت شعر کوتاه رفتم و شعرهایم عاشقانه‌تر شد و 15 سال طول کشید تا کتاب دوم من مجوز بگیرد.

وی درباره کتاب «یک عاشقانه آرام» گفت: کتاب «یک عاشقانه آرام» یک رمان شعر است که تعبیرهای عاشقانه خاصی دارد. در یک مه‌نوردی در عصر بی‌اعتقادی به روح می‌رسد. ابراهیمی در زمانی این کتاب را می‌نویسد که در روی قله‌های میان‌سالی ایستاده است.

وی با بیان اینکه در تاریخ ادبیات دویدن‌ها و نرسیدن‌های زیادی داریم گفت: در عصر مدرن با خلأ عمیقی روبرو شدیم و برای زندگی عاشقانه الگویی نداریم گنجینه‌های کتاب‌های ما پر از کتاب‌های عاشقانه‌ای است که عشق‌های مثلثی، چندوجهی و حتی دایره‌ای شکل عشق را ساخته‌اند اما عاشقانه نیستند ولی نادر ابراهیمی از عشق هرمی ساخته که آینده عشق را نشان می‌دهد و نگرشی نو از شعر نو در افق عرضه می‌کند.

وی ادامه داد: یک عاشقانه آرام فقط یک شعر نیست و فقط شعار نیست که طنابی به دست و پاها شود یک انشای ساده مدرسه هم نیست و تفاوت آن حقیقت و واقعیت است که برای  یک بار خواندن سروده نشده است و برای تمام روزها، هفته‌ها، سال‌ها و قرنی که ناگزیر به زندگی در آن هستیم و عاشقانه‌ای را می‌سازد از نوع عاشقانه آرام است.

این شاعر با بیان اینکه «یک عاشقانه آرام» عاشقانه‌ای یاغی است گفت: این کتاب پاسخی به تمام ناسزاهای جامعه می‌دهد و نادر از خط اول شروع به نقد می‌کند و اول خودش را نقد می‌کند و پس از آن ما را با لطیفه‌های نالطیفی که می‌گوییم نقد می‌کند. به نقد شبه روشنفکرها، دکتر نماها، سینمانماها، نقد اراذل و نقد عسل بدون اصل می‌پردازد.

وی افزود: نادر عشق، تعصب، زمان، زمانه و وطن‌گریز را نقد می‌کند. انقلاب، حکومت، شاه، کتاب خواندن و حکومت‌های نفرت‌انگیز را نقد می‌کند و از اینجاست که می‌بینیم «یک عاشقانه آرام» فقط شعر و شعار نیست و از زندگی طبیعی سخن می‌گوید.

بهمنش در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: جلوی زلزله را نمی‌توان گرفت اما می‌توان جلوی آوار شدن سقف را گرفت نادر هم انتقادات را برای جلوگیری از آوار شدن‌ها ارائه می‌دهد و اندیشه‌های خود را با ما در میان می‌گذارد،کارهای وی پیشرو است.

وی در زمانی کتاب «آتش بدون دود» را می‌نویسد که آثاری این گونه را در عرصه ادبیات نداشتیم. در رمان، در شعر، در جریان سیال ذهن، در فرم پیشرو بوده است و افق‌های بکر را نشان می‌دهد و ما مدیون وی هستیم.

وی در پایان گفت: دلیل این همه سکوت در برابر اندیشه و آرای نادر ابراهیمی نگفتن همان دروغ گفتن است ولی به قدری کثیف است.

در ادامه این مراسم از پدیدآورندگان کتاب صوتی یک عاشقانه آرام تجلیل شد و پیام دهکردی بخش‌هایی از یک عاشقانه آرام را با نوازندگی پیانوی کریستوف رضاعی اجرا کردیم.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها